187880-2018 - ResultatSverige-Ludvika: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter Projektering, Falu kommun
Referensnummer: GNU2017/24E
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ramavtal konsulttjänster inom.
— Projektering anläggning (Landskap, VA & dagvatten, Väg, Mark, Belysning),
— Planarkitekt,
— Trafikutredning.
Uppdragen avser utförande av konsulttjänster inom aktuell kategori efter avrop från beställare.
Kategorierna kommer att utvärderas separat och avtal kommer att tecknas för varje kategori separat.
Anbud lämnas på kategorierna separat. Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på en eller fler kategorier. B har för avsikt att teckna ramavtal med tre (3) konsultföretag per kategori.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Projektering anläggning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Planarkitekt
Del nr: 2
Trafikkutredning
Del nr: 3