187887-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personalbilsmäklare
Referensnummer: 2020-71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att upphandla tjänsten personalbilsmäklare.
Personalbilsmäklartjänsten avser operationell leasing av personbil och ska normalt omfatta 36 månaders avtalstid för beställaren. De fordon som är aktuella att kunna välja som personalbil ska ha drivmedel biogas, el eller vara en s.k. laddhybridmodell med el och alternativt bränsle som drivmedel. Leverantören ska kunna leverera merparten av de bilmärken som finns på den svenska marknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 66114000 Finansiell leasing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal med en leverantör avseende administration av leasing av personalbilar som erbjuds Kalmar kommuns anställda.
Beställarens avsikt är att kunna erbjuda personalbil till sin tillsvidareanställda personal, som en del i att vara en attraktiv arbetsgivare och uppnå beställarens miljömål.
Beställaren har för närvarande cirka 6.000 anställda och uppskattar att antalet personalbilar under hela avtalsperioden om 4 år kommer uppgå till ca 50 st.
Avtalet ska omfatta administration av fordon, motorfordonsförsäkring, leasingränta för fordon samt betalningsskyddsförsäkring. Upphandlingen ska vara kostnadsneutral för beställaren så att den faktiska totalkostnaden för all administration som berör personalbilen ska betalas av den anställde genom bruttolöneavdrag.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 2.000.000 SEK. Takbeloppet för denna upphandling är 8.000.000 SEK för hela avtalsperioden om 4 år. För det fall takbeloppet överskrids har beställaren rätt att säga upp avtalet utan uppsägningstid.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.