2. Förfarande
Förfarande
Titel: Leasing av kläder och textilier till vård och omsorg
Beskrivning: Upphandlingen omfattar hyra och tvätt av arbetskläder till personal inom socialtjänsten samt bädd- och hygientextilier för korttidsavdelningar i kommunen. Tjänsten inkluderar till exempel tvätt, utprovning, anpassning, efterbehandling, lagning, distribution, hämtning/lämning, tvättsäckar, hyra och utbyte, lagerkostnad, inventering, normalt slitage och svinn, emballage, administration och transport.
Intern identifierare: ÄB2601
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 98300000 Diverse tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000