Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänst
Referensnummer: 17/117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att resultera i ett ramavtal för resebyråtjänst vid MSB. Upphandlingen omfattar resebyråtjänster för inrikes- och utrikes tjänsteresor enligt de riktlinjer som framgår av MSB:s interna föreskrift Möten och resor i tjänsten, samt för resor för andra personer som reser på uppdrag av MSB.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell, 63512000 Försäljning av färdbiljetter och förmedling av paketresor, 63515000 Resetjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen