187917-2018 - ResultatSverige-Sollentuna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal mark och anläggningsarbeten
Referensnummer: 2017/0013 UPPH.159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna ramavtalsentreprenad omfattar mark- och anläggningsarbeten såsom vägar, cykel- och gångbanor, växtbäddar, gräsytor m.m. inom Sollentuna kommun. Vilken typ av arbeten som kan förekomma framgår av mängdförteckningen, objekten bestäms vid respektive avrop.
Nyplantering och skötsel av planteringar omfattas ej av detta ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233120 Vägbygge, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45236000 Markanläggning, 77314000 Markskötsel, 77314100 Anläggning av gräsmattor, 77315000 Sådd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen