Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skärgårdstrafik 2022
Referensnummer: 21/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60600000 Transport på vattenvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kalmar län samverkar kring trafiken med Oskarshamns kommun, Västerviks kommun samt Postnord. Skärgårdstrafiken i Västerviks och Oskarshamns kommuner utgör en del av den regionala kollektivtrafiken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60610000 Färjetransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen