188107-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoniplattformen
Referensnummer: UH-2020-51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar telefoniplattform som ägs av Sundsvall kommun som tillhandahåller växeltjänster till Timrå och Ånge kommuner enligt nedan:
Telefoniplattformen kan delas in i två stora delar, mobiltelefoniplattformen och växeltelefoniplattformen
Växeltelefoniplattformen är en av flera centrala IT-komponenter i kommunkoncernens IT-användning. Plattformen stödjer samtliga medarbetare inom kommunkoncernen och även externa utförare (Ånge och Timrå kommun). Växeltelefoniplattformen består av flera olika komponenter som måste samverka för att skapa en total upplevelse och funktion.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Till växeltelefoniplattformen räknas såväl hårdvara i form av t.ex. IP- och dect-telefoner, servrar, operatörstjänster kopplat till dessa, förbindelser samt mjukvara som operativsystem, hänvisningssystem och administratörsapplikationer. Även andra komponenter som bidrar till den totala funktionen som telefonistfunktionalitet ingår i tjänsten.
Samtliga medarbetare har rätt att använda tjänster som baseras på växeltelefoniplattformen, idag finns det totalt ca 4 800 aktiva anknytningar i plattformen.
Mobiltelefoniplattformen är en av flera centrala IT-komponenter i kommunkoncernens IT-användning. Plattformen stödjer samtliga medarbetare inom koncernen. Denna plattform är grunden för att erbjuda mobiltelefoni som tjänst där både hårdvara, operatör, support och drift ingår.
Användare av mobiltelefoni kan lägga till tjänsten, Mobil anknytning (MEX) och därav finns det en koppling till växeltelefoniplattformen där mobil anknytning hanteras.
Samtliga medarbetare har rätt att använda tjänster som baseras på mobiltelefoniplattformen. Idag finns det ca 4 000 abonnemang i plattformen.
Servicecenter-IT har idag ingen egen första och andralinjes support gällande Mobiltelefoniplattformen, hela plattformen inklusive support köps som tjänst från extern leverantör.