188133-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad - Nya Tunagården, Borlänge
Referensnummer: 22/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnation på ca 3 625 kvm BTA, tillbyggnation ca 3 510 kvm BTA och upprustning utemiljö.
B och Vectura har kommit överens om:
- att B ska upphandla en byggentreprenad med samverkansformen partnering,
- att B därefter överlåter Partneringsavtalet (inkl.Entreprenadkontraktet) till Vectura, som därmed blir byggherre och beställare
- att B fortsätter som hyresgäst efter genomfört Projekt.
Stommen i tillbyggnadens bärande delar ska vara i trä, tillbyggnationen certifieras enligt Leed Gold och NollCo2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45261310 Plåtslageri, 45442100 Målning, 45443000 Fasadarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen