Typ av upphandlande myndighet Annan typ: statligt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal fackområde Bygg, Målning, Golv och Mark – Mellansverige.
Referensnummer: SPF2017-025
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar mindre entreprenadarbeten avseende akuta åtgärder samt avhjälpande- och planerat underhåll, på Beställarens fastighetsbestånd.
Entreprenadarbetena kommer i huvudsak att utföras i eller i anslutning till pågående verksamhet och i fastigheter med höga säkerhetskrav.
Fackområde Bygg innebär att leverantören tar ett helhetsansvar för mindre entreprenadarbeten inom bl.a.:
— Bygg,
— Målning,
— Golv,
— Mark.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45236000 Markanläggning, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45442100 Målning, 45442180 Ommålning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen