188271-2018 - ResultatSverige-Järfälla: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av Flottiljens äldreboende
Referensnummer: Son 2017/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialnämnden har beslutat att driften av det särskilda boendet Flottiljens äldreboende ska upphandlas.
Uppdraget omfattar omsorg och hälso- och sjukvård i 50 lägenheter vid Flottiljens äldreboende. Efter överenskommelse med leverantören kan anvisning om lägenhet även ges till personer yngre än 65 år med hänvisning till särskilda behov, exempelvis personer med demenssjukdom.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen