188280-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Adventsvägen – Nyproduktion bostäder.
Referensnummer: 0102/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består av nyproduktion av 3 flerfamiljhus i 9 våningar med sammanlagt 125 lägenheter, samt nyproduktion av parkeringsdäck och anläggande av gångväg. Ingår i ”bostad 2021”.
Totalentreprenad:
Plats: Adventsvägen, Kortedala, Göteborg.
Skede: Detaljplan vunnen laga kraft, bygglov under maj 2017.
Projektchef: Erik Falk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111100 Rivning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget består av nyproduktion av tre flerfamiljhus i 9 våningar med sammanlagt 125 lägenheter, samt nyproduktion av parkeringsdäck och anläggande av gångväg. Ingår i ”bostad 2021”