2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för totalentreprenader avseende om- och nybyggnation av mottagningsstationer för elkraftdistribution
Beskrivning: Upphandlingen avser om- och nybyggnationer av mottagningsstationer för elkraftdistribution (0,4-145kV) inom Mälarenergis Elnäts verksamhetsområde i Västra Mälardalen. Detta inkluderar bl.a. markarbeten, byggnadsarbeten, elarbeten etc. Avrop kommer att baseras på totalentreprenader enligt ABT 06.
Intern identifierare: Dnr 2024/4
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45317200 Elinstallation av transformatorer
Ytterligare klassificering (cpv): 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000