Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel grossist
Referensnummer: IN422999
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende livsmedel till Tranås kommun för successiva avrop under avtalstiden.
Inbjudan
Tranås kommun inbjuder till anbudsgivning avseende livsmedel. Upphandlingen avser ramavtal för successiva avrop under avtalstiden enligt upphandlingsdokumenten.
Följande områden omfattas:
Kolonial, fryst och kylvaror
Mjölk, mejeri och ägg
Färsk frukt, färska grönsaker, potatis och rotfrukter
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03142500 Ägg, 03212100 Potatis, 03221110 Rotfrukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen