188317-2018 - ResultatSverige-Trollhättan: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering VA-projekt Skattegårdsgatan m.fl.
Referensnummer: 17/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
VA-sanering för södra delen av Skoftebyn Trollhättan. Ledningslängd för vatten och avloppsledningar är ca 2700 m.
Projektet genomförs i följande två faser:
Fas 1 Planerings- och projekteringsfas.
Fas 2 Produktions- och överlämningsfas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232130 Byggnadsarbeten: regnvattenledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen