188430-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konsulttjänster för marknadsföring – Kommunikationstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKommunikationstjänster
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att kunna avropa kommunikationstjänster på ett enkelt och effektivt sätt, vilket genererar tids- och kostnadsbesparingar, samt möjliggör anskaffningar till fördelaktiga villkor. Upphandlingen omfattar ej medieförmedlingstjänster/mediebyråtjänster. Upphandlingen avser kommunikationstjänster och delas upp i följande anbudsområden: - PR och strategiska kommunikationstjänster - Grafisk produktion - Tidningsproduktion - Rörligt material
Intern identifierare23-05810
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelGrafisk produktion
BeskrivningGrafisk produktion • Rådgivning och genomförande vid vidareutveckling av befintlig grafisk profil och mallar • Producera presentationsmaterial som kan användas i samband med föredrag och workshops • Layoutarbete: text, bild samt avancerade illustrationer och grafiska element • Skapa redaktionellt innehåll i form av till exempel bild, text, film, grafik och animering • Mässmaterial, trycksaker, annonser, broschyrer, årsredovisning och rapporter • Standardiserade mallar för att förenkla arbete med trycksaksproduktion.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelTidningsproduktion
BeskrivningTidningsproduktion
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelPr-tjänster
BeskrivningFöljande tjänster ingår i PR-och strategiska kommunikationstjänster: Producera och koordinera kommunikationsinsatser utifrån Sjöfartsverkets kommunikationsstrategi och grafiska profil. Producera och sprida proaktiv kommunikation för mediebearbetning samt att öka medias intresse för Sjöfartsverkets frågor. Medverka vid planeringsmöten och bidra med stöttning i samband med planering, genomförande och uppföljning av kommunikationsinsatser. Ta fram förslag på budskap och kommunikationsinsatser. Vara med hela vägen från strategi till praktiskt utförande inom förändringskommunikation, internkommunikation, digital kommunikation, medierådgivning och kriskommunikation.
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelProduktion av rörligt material
BeskrivningProducera olika typer av filmer. Så som 360, reportage-, projekt- och illustrationsfilmer, enklare studioproduktion, ej reklamfilmer Drönarflygsfotografering/filmning och undervattensfotografering/filmning. Planering, projektledning och produktion av SjöTalks. Filmerna ska kunna visas på facebook och instragram t ex.