188480-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: KS 2023/2047 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter
Karlskrona kommun 212000-0829
Kruthusen Företagsfastigheter AB 556052-0438
AB Karlskronahem 556114-6662
Tjänsten
Upphandlingen avser ramavtal kring kommunikations/marknadsföringstjänster. Upphandlingen omfattar bland annat:
Grafisk och teknisk produktion för tryck och digital användning.
Grafisk formgivning enligt upphandlande myndigheters grafiska profiler.
Film och animation enligt upphandlande myndigheters grafiska profiler.
Koncept och idéer för kampanjer samt strategier enligt upphandlande myndigheters grafiska profiler.
Strategier och koncept för Sociala medier enligt upphandlande myndigheters grafiska profiler.
MålgrupperMålgrupper för kommunikationsinsats kan vara boende, besökare, näringsliv (lokalt, nationellt och internationellt), chefer, medarbetare, media, opinionsbildare och andra intressenter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar, 79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen