188489-2020 - ResultatSverige-Göteborg: CNC-svarv
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CNC fräs och svarv
Referensnummer: 291/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42621100 CNC-svarv
II.1.4.
Kort beskrivning
Lindholmens Tekniska Gymnasiums nya skola i Göteborg är i behov av 2 stycken fräsmaskiner med kompatibla robotarmar och 2 stycken svarvar med Y-axel, för leverans och installation senast under juni månad 2020. Till utrustningen efterfrågas också tillbehör, reservdelar, utbildning och service.
Gymnasiet har idag en fungerande maskinpark som behöver kompletteras. Den nya utrustningen måste vara kompatibel och likvärdig med befintlig maskinpark.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42620000 Svarvar, borr- och fräsmaskiner, 42623000 Fräsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen