Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel
Referensnummer: 2333-2019/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksdagsförvaltningen (RDF) avser teckna avtal med en leverantör avseende markskötsel (trädgårdsskötsel och snöröjning på mark) av Riksdagens utemiljö, bl.a. runt Riksdagshuset. Därför ställer RDF krav på anbudsgivarens tidigare erfarenhet av markskötsel av kulturhistoriskt värdefull utemiljö. Upphandlingen genomförs som en säkerhetsskyddad upphandling vilket innebär att RDF kommer att teckna ett säkerhetsskyddsavtal nivå 3 med den vinnande anbudsgivaren.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77312000 Ogräsröjning, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen