188503-2020 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för Angio- och PCI-set samt Coronar/PCI-set till Universitetssjukhuset Örebro
Referensnummer: VF2020-0013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
Angio och PCI-set, Coronar/PCI-set samt Coronar/PCI-set till Universitetssjukhuset Örebro
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111710 Angiografimateriel, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-0013 Ramavtal för Angio- och PCI-set samt Coronar/PCI-set till Universitetssjukhuset Örebro
Angio och PCI-set
Coronar/PCI-set till Örebro
Ramavtal för kundanpassade angio-set och PCI-set
Ramavtal för kundanpassade angio-set och PCI-set Upphandlingen omfattar ett ramavtal för kundanpassade angio-set och PCI-set till landstingen Dalarna, Sörmland, Uppsala, Västmanland och Örebro.
Ramavtal kommer att tecknas med max 8 leverantörer som uppfyller ställda krav.
Ramavtalen blir ej rangordnade.
Antagna ramavtalsleverantörer kommer sedan att ges möjlighet att lämna anbud på efterfrågade set via förnyad konkurrensutsättningar.
För närvarande finns 10-15 (3 000 - 5 000 st/år) olika kundanpassade set som kommer att omfattas av detta ramavtal. Nya set som tillkommer inom avtalsområdet "Intervention" kommer även att omfattas av detta ramavtal.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till ca 8 000 000 SEK för Ramavtal för kundanpassade angio-set och PCI-set, dock kan inga volymer garanteras.
Coronar/PCI-set till Universitetssjukhuset Örebro
Upphandlingen omfattar även ett Coronar/PCI-set till Universitetssjukhuset Örebro. En leverantör kommer att avtalas. Det avtal som kommer tecknas mellan Varuförsörjningen och leverantören är ett leveransavtal med fastställda villkor. Detta set kan även ses som ett exempel på framtida set som kommer att efterfrågas i de förnyade konkurrensutsättningarna.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till ca 1 000 000 SEK vad gäller Coronar/PCI-set till Universitetssjukhuset Örebro, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalslängden är 24 månader från avtalstecknandet med möjlighet till 2 st. förlängningsoptioner à 12 månader.