188513-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal trafikavtal
Referensnummer: VL180097
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikramavtal
Områden:
1.Västerås, Hallstahammar och Surahammar
2.Sala
3.Ljusnarsberg (a), Skinnskatteberg, Fagersta och Norberg
4.Lindesberg (a), Köping, Arboga och Kungsör
5.Örebro, Lekeberg
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen