188550-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för ekonomisk planering, prognos och uppföljning (EPU).
Referensnummer: C 2017-0483
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av en systemlösning med tillhörande konsulttjänster för implementering. Systemlösningens primära syfte är att utgöra stöd för ekonomisk planering, prognos och uppföljning och ge korrekta underlag till uppföljning och ekonomistyrningen av Chalmers och projektens ekonomi. Systemlösningen ska kunna hantera verksamhetens olika delar och måste tillgodose såväl centrala som lokala behov.
Chalmers efterfrågar en proaktiv leverantör som med stor kompetens och erfarenhet tar ansvar för ett välplanerat införande. För att lyckas krävs en god förståelse för Chalmers förutsättningar och behov och erfarenhet från liknande projekt. Höga krav kommer att ställas på leverantörens kunskap och förmåga att införa EPU och att bistå Chalmers så att systemet kommer till sin fulla rätt och kan användas på ett ändamålsenligt sätt.
Leverantören ska ha en tydlig vision för såväl sin egen organisation som för det system och de tjänster som levereras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Några av målen med upphandlingen är att anskaffa ett system som är:
— Användarvänligt: lätt att lära sig att hantera, på ett enkelt sätt hitta den information man söker.
— Tillgängligt: lätt att logga in, korta svarstider.
— Användbart: systemet ska ge ett mervärde genom att data från flera system samordnas och att informationen är aktuell och uppdaterad.
— Tillförlitligt: användare skall kunna lita på att informationen som visas i systemlösningen är korrekt och komplett och beräknat enlighet med beslutade definitioner.
För att få en hög användbarhet i överensstämmelse beskrivna nyttoeffekter är systemlösningen ändamålsenlig, effektiv och attraktiv att använda. Detta gäller för hela systemlösningen, såväl för enskilda funktioner som för systemlösningen i sin helhet, exempelvis när användaren interagerar med en rad funktioner eller läser, söker, sammanställer och navigerar i informationsmängder av olika art.