188594-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringstjänster 2023
Referensnummer: 22/139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar rekryteringstjänster för hela eller delar av ett rekryteringsuppdrag.
Upphandlingen är uppdelad i tre anbudsområden. Varje anbudsområde prövas och utvärderas separat.
Anbudsområde - Specialistroller
Anbudsområde - Chefer
Anbudsområde - Övriga roller
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Specialistroller
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområdet avser rekrytering av specialistroll. Med specialistroll avses en person med kompetens inom ett eller flera ämnesområden och som kräver särskild förkunskap och/eller erfarenhet. Urvalet av kandidater för dessa roller bedömer SKR som litet, vilket kan innebära att det är svårare att hitta kandidater men även svårare att attrahera kandidater såväl som att rekrytera kandidater inom detta anbudsområde.
Del nr: Chefer
Anbudsområdet avser rekrytering av chef. Med chef avses någon som företräder arbetsgivaren, leder och fördelar arbetet samt har verksamhets-, budget- och personalansvar. Chefsrollen på SKR innebär ofta att leda specialister, vara företrädare för SKR som organisation externt och ha närhet till SKR:s politiska ledning.
Del nr: Övriga roller
Anbudsområdet övriga roller avses rekrytering av person som innehar kompetens som många på marknaden besitter. Dessa roller är vanligt förekommande på marknaden och kandidater är oftast aktivt sökande till efterfrågade tjänster.