18860-2017 - ResultatSverige-Heby: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård avseende områdena Heby, Morgongåva/Vittinge och Östervåla/Tärnsjö.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar kontinuerlig regelmässig städning samt storstädning inkl. golvvård och fönsterputs, av lokaler såsom trapphus, sporthallar, förskolor och skolor.
Upphandlingen är uppdelad i 3 anbudsområden där anbudsområde 1 avser området Heby, anbudsområde 2 avser områdena Morgongåva och Vittinge, och anbudsområde 3 avser områdena Östervåla och Tärnsjö.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 3 500 000 SEK
exkl. moms