188607-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blåsvolymmätare, ultraljudsutrustning för mätning av resturin
Referensnummer: HSN/1626/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Jämtlands läns landsting har för avsikt att upphandla ramavtal på ultraljudsutrustning för mätning av resturin. Utrustningen ska användas på mottagningar och vårdavdelningar inom både primärvård och specialiserad vård. Offererad utrustning ska vara avsedd att användas för resturinmätning på män, kvinnor och små barn. Upphandlingen avser två grupper:
• Handhållen urinblåseskanner med inbyggd skärm och probe
• Urinblåseskanner med trådbunden probe
Anbud kan lämnas på en eller två grupper. Dels på grupp Handhållen urinblåseskanner med inbyggd skärm och probe och/eller dels på grupp Urinblåseskanner med trådbunden probe. Utvärdering kommer att ske på varje grupp var för sig. Detta innebär att avtal kan komma att tecknas med en eller två leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser två grupper: