188647-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Instrument och apparater för lantmäteri, hydrografi, oceanografi eller hydrologi
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sensorer för mätning av havsvattenstånd.
Referensnummer: 2016/510/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38290000 Instrument och apparater för lantmäteri, hydrografi, oceanografi eller hydrologi
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket och SMHI genomför en gemensam upphandling för anskaffning av sensorer för mätning av havsvattenstånd.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad vara/tjänst:
Denna upphandling gäller anskaffning av sensorer till mätning av havsvattenstånd. 2 typer av sensorer omfattas av upphandlingen, Tryck- och Radarsensorer. (Inkl. för ändamålet nödvändiga, tillhörande delar/krav. För Trycksensor t.ex. inkl. kablage (min. 10 m) och torkcell, för Radarsensor t.ex. kopplingsplint). Sensorerna är den avläsande delen i ett datainsamlingskoncept som levererar mätdata till respektive myndighet. Övrig utrustning i datainsamlingskonceptet är inte föremål för denna upphandling. (Logger för insamling av data, router och övrig kommunikationsutrustning, m.m.).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34930000 Marin utrustning, 35125100 Sensorer, 38410000 Mätinstrument, 38422000 Utrustning för nivåmätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling gäller anskaffning av sensorer till mätning av havsvattenstånd. 2 typer av sensorer omfattas av upphandlingen, Tryck- och Radarsensorer. (Inkl.,för ändamålet nödvändiga, tillhörande delar/krav. För Trycksensor t.ex. inkl. kablage (min. 10 m) och torkcell, för Radarsensor t ex kopplingsplint). Sensorerna är den avläsande delen i ett datainsamlingskoncept som levererar mätdata till respektive myndighet. Övrig utrustning i datainsamlingskonceptet är inte föremål för denna upphandling. (Logger för insamling av data, router och övrig kommunikationsutrustning, m.m.).