188675-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blodgasinstrument.
Referensnummer: DNRGS170037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att modernisera och byta ut ålderdomlig utrustning för blodgasanalys. I upphandlingen ingår även reagenser, kontroller service m.m.
Regionen gör årligen ca 100 000 analyser fördelat på 8 instrument placerade på klinisk kemi och vissa vårdavdelningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 38434520 Apparater för analys av blod, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen