188709-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Läkemedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel Cytostatika och tillhörande behandlingar 2017.
Referensnummer: 2017/00368
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Cytostatika och tillhörande behandlingar 2017. Upphandlingen omfattar ca 35 000 000 SEK per år och avser ATC-koder enligt prisbilagan, bilaga 3.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Läkemedel Cytostatika och tillhörande behandlingar 2017
Del nr: 1-52
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33652000 Cytostatika/cytotoxiska medel och immunmodulerande medel, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen