2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling om utförande av personlig assistans inklusive basansvar
Beskrivning: Uppdraget omfattar utförande av personlig assistans enligt 51 kap. Socialförsäkringsbalken, SFB (2010:110) samt enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS (1993:387), för barn, ungdomar och vuxna som är folkbokförda i Västerås kommun. Utföraren kommer att ha i uppdrag att: * utföra personlig assistans enligt Socialförsäkringsbalken, SFB, 51 kap. * utföra personlig assistans enligt 9 § punkt 2 enligt agen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS (1993:387). Uppdraget omfattar: * utföraren är skyldig att ta emot, utföra och behålla personlig assistans för de enskilda med beslut om assistansersättning och där den enskilde har valt kommunen som utförare. * utföraren är skyldig att ta emot, utföra och behålla uppdrag avseende biträde av personlig assistent enligt LSS. * utföraren ska kunna överta uppdrag från andra utförare av personlig assistans, exempelvis när andra utförare drabbas av akut sjukfrånvaro gällande personliga assistenter och inte kan lösa sjukfrånvaron på egen hand eller vid extraordinära händelser som att andra utförare hastigt avslutar sina uppdrag, går i konkurs eller motsvarande.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127388:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85312000 Socialvård utan inkvartering
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 3 + 1