Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statligt ägt aktiebolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel och vinterväghållning FO Öst
Referensnummer: SPF2023-013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll året om av markområden, trädgårdar, parker, vägar och andra utomhusanläggningar enligt specificerade funktions- och utförandekrav samt respektive fastighets mängdförteckning och skötselplan. Entreprenaden omfattar även vinterväghållning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233141 Väghållning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77313000 Parkskötsel, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen