188769-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Gasformiga bränslen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LBG (flytande biogas) till distributionsanläggning lågtrycksnät
Referensnummer: Tn 1756/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09120000 Gasformiga bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Intresserade anbudsgivare inbjuds att lämna anbud gällande Örebro kommuns, org nr: 212000-1967, behov av LBG (flytande biogas) till distributionsanläggning lågtrycksnät.
Syftet med denna upphandling är att säkerställa leveranser av flytande biogas för att tillgodose behovet för tryckreglering av gasnätet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09100000 Bränslen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Örebro kommun äger gasnätet inom Örebro. Gasnätet kan med anledning av driftstörningar/leveransbrister hos anslutna producenter i kombination med höga leveransuttag momentant erfara tryckfall vilket påverkar leveransen till anslutna kunder. Syftet med denna upphandling är att säkerställa leveranser av flytande biogas för att tillgodose behovet för tryckreglering av gasnätet.