188770-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nus lab.moduler by 6P
Referensnummer: RS 592-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser uppförande av hel modulbyggnad för lab.verksamhet vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Lab.modulerna ska innehålla lokaler för klinisk mikrobiologi, klinisk immunologi, klinisk bakteriologi och virologi samt säkerhetslab i BSL3-klass.
Modubyggnaden blir Ca 1800 m2 stor. Beroende på budget och anbudspriser kan delar (optioner) dras bort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Modubyggnaden blir Ca 1800 m2 stor.
Regionens intention är att upphandla hela byggnaden, men beroende på budget och anbudspriser kan Regionen behöva minska uppdraget med antingen 1 eller 2 delar (optioner).