Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänst Arkitekt
Referensnummer: Ej angivet
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för fortlöpande uppdrag gällande arkitekttjänster. Uppdragen kan bestå av utredningar, förstudier (program), fullständiga handlingar (ritningar och beskrivningar) för exempelvis total- och utförandeentreprenad m.m. Uppdragen kan gälla ny-, om- eller tillbyggnad av olika slags fastigheter. Ramavtal kommer att tecknas med två (2) leverantörer i rangordning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen