188860-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsförhyrning
Referensnummer: 23.3-3680-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Fordonsförhyrning av personbil, minibuss och lätt lastbil upp till 3,5 ton.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Korttidsförhyrning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34131000 Pickupper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Detta anbudsområde omfattar Korttidsförhyrning av personbil, minibuss och lätt lastbil upp till 3,5 ton.
Avropsberättigade
Ramavtalet kan användas för avrop av statliga myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ.
Anbudsområden
Upphandlingen är uppdelad i anbudsområdena Korttidsförhyrning och Långtidsförhyrning.
Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud inom båda anbudsområdena. Anbudsgivare kan även välja att bara lämna anbud inom anbudsområdet Korttidsförhyrning eller anbudsområdet Långtidsförhyrning.
Avropsförfaranden
För Korttidsförhyrning genomförs avrop med en fast rangordning och för Långtidsförhyrning genomförs avrop med en dynamisk rangordning.
Omsättning
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på anbudsområde Korttidsförhyrning till ca 88 MSEK per år. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Antal ramavtalsleverantörer
Kammarkollegiet kommer att anta fyra ramavtalsleverantörer inom respektive anbudsområde under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Ramavtalets ingående och löptid
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantör och Kammarkollegiet och löper därefter under en period av 48 månader från och med att det trätt i kraft. Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning. Kammarkollegiet har en ensidig rätt att säga upp ramavtalet efter 24 månaders löptid med minst tre (3) månaders uppsägningstid.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 8.4.2021.
Anbudets språk
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk, om inte annat framgår av respektive krav.
Anbudsinlämning
Kammarkollegiet använder sig av upphandlingsverktyget Tendsign, som ägs av Visma Commerce AB, för hantering av upphandlingsdokumenten och anbud. Anbud kan inte lämnas i pappersformat, via fax eller e-post.
I de fall en anbudsgivare inkommer med flera anbud kommer Kammarkollegiet anse det senast inkomna under anbudstiden som det giltiga anbudet.
Sista anbudsdag
Sista tidpunkt för anbudsinlämning är 14.1.2021 23:59
Tilldelningsbeslut och avtalsspärr
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under första kvartalet 2021.
Efter att tilldelningsbeslut har fattats underrättas samtliga anbudsgivare via TendSign.
Ramavtal signeras med vinnande anbudsgivare tidigast efter att tiden för avtalsspärren löpt ut.
Långtidsförhyrning
Del nr: 2
Detta anbudsområde omfattar Långtidsförhyrning av personbil, minibuss och lätt lastbil upp till 3,5 ton.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på anbudsområde Långtidsförhyrning till ca 112 MSEK per år. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantör och Kammarkollegiet och löper därefter under en period av 48 månader från och med att det trätt i kraft. Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning. Kammarkollegiet har en ensidig rätt att säga upp Ramavtalet efter 24 månaders löptid med minst tre (3) månaders uppsägningstid.