188863-2017 - ResultatSverige-Karlstad: Kemiska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fällningskemikalier.
Referensnummer: 0151-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fällningskemikalier för löpande beställningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Järnklorid (flytande) typ PIX 111 eller likvärdigt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 24962000 Vattenreningskemikalier, 24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aluminiumsulfat typ ALG eller likvärdigt
Del nr: 2
Polyaluminiumklorid (flytande) typ PAX 215 eller likvärdigt
Del nr: 3
Polyaluminiumklorid (flytande) typ PAX XL260 eller likvärdigt
Del nr: 4
Polyaluminiumklorid (flytande) typ PAX XL100 eller likvärdigt
Del nr: 5