Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Solskydd
Referensnummer: KS-UH/2023:8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39522100 Presenningar, markiser och jalusier
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed bjuder Karlstads kommun med ingående parter, nedan kallad kommunen, in till anbudslämning gällande upphandling av solskydd.
I uppdraget ingår service, reparation/utbyten och nyinstallationer avseende såväl invändigt och utvändigt solskydd på kommunens befintliga fastigheter. I uppdraget ingår även nedmontering och bortforsling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39522100 Presenningar, markiser och jalusier, 39522130 Markiser, 44115900 Solskydd, 45421143 Monteringar av persienner, 45421144 Monteringar av markiser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet är ett ramavtal med maximal längd om 4 år. Kommunen kommer att anta två (2) leverantörer.