18890-2017 - ResultatSverige-Umeå: Försäkringar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsupphandling Umeå kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 6: Finansiella tjänster a) Försäkringstjänster b) Bank- och investeringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Umeå.
Nuts-kod SE331 Västerbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser försäkringsskydd för Umeå kommun och omfattar motorfordonsförsäkring.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
66510000 Försäkringar, 66514110 Motorfordonsförsäkringar, 66515200 Sakförsäkringar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.