Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkeskläder och skor.
Referensnummer: UH-2016-151
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Yrkeskläder och skor inom områdena:
— Kost, städ, vård;
— Varselkläder och skyddstillbehör;
— Skor.
Mjölby- och Motala kommun ingår ej i upphandlingen avseende vård.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18830000 Skyddsskor, 18200000 Ytterkläder, 18300000 Klädesplagg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen