Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grönsaker och mejeriprodukter
Referensnummer: KS.2021.0780
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03220000 Grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av grönsaker och mejeriprodukter till kommunala verksamheter (Kinda-, Åtvidaberg-, Finspångs-, Valdemarsviks och Söderköpings kommun) som bedriver storkök för tillagning av måltider för bl.a. skolverksamhet, äldreomsorg och hemtjänst. Vissa verksamheter har café och mottaginingskök med viss del egen beredning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta ramavtal omfattar huvuddelen av Kundens behov av grönsaker och mejeriprodukter. Kund har dock rätt att göra inköp av livsmedel från andra sidoleverantörer på mindre volymer och enstaka varor. T.ex. butiksköp konsumentförpackningar) eller hos lokala livsmedelsproducenter.