188923-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lycksele: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning-och halkbekämpning/barmarksskötsel
Referensnummer: UH-2020-13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett Ramavtal som avses tecknas med minst en (1) och högst (3) anbudsgivare per avtalsområde som är:
1.0 Snöröjning och halkbekämpning Rundor Lycksele kommun
2.0 Á-priser för transporter (grus och sten) Lycksele kommun
3.0 Barmarksskötsel Lycksele kommun
4.0 Manuell snöröjning
Omfattningen av upphandlingen i sin helhet framgår av förfrågningsunderlagets samtliga handlingar. Ramavtalet omfattar inte några garantier om inköpsvolymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Snöröjning och halkbekämpning (Rundor)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Á-priser för transporter (grus/sten) Lycksele kommun
Del nr: 2
Barmarksskötsel Lycksele kommun
Del nr: 3
Manuell snöröjnin/halkbekämpning
Del nr: 4