188929-2017 - ResultatSverige-Växjö: Tvätt, disk och rengöringsmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städkemikalier och städtillbehör, diskkemikalier samt plast och papper.
Referensnummer: KS 2017-00117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser städkemikalier och städtillbehör, diskkemikalier samt plast och papper.
Upphandlingen administreras av Växjö kommuns upphandlingsenhet. Ansvarig upphandlare är Christin Atterheim, christin.atterheim@vaxjo.se
Upphandlande myndigheter är Alvesta kommun och Allbohus, Lessebo kommun, Ljungby kommun, Markaryds kommun, Uppvidinge kommun, Tingsryds kommun, Växjö kommun och Älmhults kommun. För mer information hänvisas till respektive kommuns webbplats.
Beskrivning av tjänsten:
Upphandlingen är uppdelad i 3 produktgrupper:
1. Städkemikalier och städprodukter.
2. Diskkemikalier.
3. Plast och papper.
En leverantör kommer antas per produktgrupp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Städkemikalier och städtillbehör
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18424000 Handskar, 18424300 Engångshandskar, 39525600 Disktrasor, 39800000 Rengörings- och polermedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produktgrupp 1, Städkemikalier och städtillbehör.
Diskkemikalier
Del nr: 2
39831210 Maskindiskmedel, 39832000 Diskmedel, 39832100 Pulverdiskmedel
Produktgrupp 2, Diskkemikalier.
Plast och papper
Del nr: 3
19520000 Plastprodukter, 33711430 Engångsservetter, 33761000 Toalettpapper, 33764000 Pappersservetter, 33770000 Sanitetspapper, 39513200 Bordsservetter
Produktgrupp 3, Plast och papper.