188952-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Industrielektriker
Referensnummer: 23/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Löpande elektriskt underhåll och installationer för kraftvärme- och värmeproduktionsanläggningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen för avser löpande planerat och oplanerat elektriskt underhåll och installationer för kraftvärme- och värmeproduktionsanläggningar för Helsingborgs- och Ängelholms området.
Behovet av dessa tjänster finns under hela året, men ett större behov finns under den årliga revisionen, vilken äger rum vecka 18 till vecka 37 på Öresundskrafts anläggningar Filbornaverket, Västhamnsverket med yttre anläggningar och Åkerslundsverket (Ängelholm) och omfattas i dagsläget tre (3) enheter. Leverantören ska efter avrop tillhandahålla personal med kompetens för att självständigt kunna utföra elarbeten.
Följande elarbete ska anbudsgivaren ha MYCKET GOD kunskap om:
Elinstallation (centraler, kabeldragning, kabelstegar, belysningsarbeten, PUS-jordning mm)
Nyinstallation och felsökning av el- och instrumentutrustning (givare, transmittrar, elektriska don, apparatskåp mm)
Elmotorer
Ställverksutrustning
Frekvensomformare
Fiber-/nätverksinstallation samt felsökning
Läsa och markera ändringar i kretsscheman
Söka upp tredjeparts elritningar/manualer
Följande elarbete ska anbudsgivaren ha kunskap om ELLER ha nära kontakt med firma som har kunskap:
Apparatskåpsbygge
BUS-kommunikation
Kamerasystem
Passagesystem
Brandskyddssystem
Ventilationssystem
UPS-system
Elkonstruktion
Ovanstående nämnda elarbeten är endast exempel, det kan alltså förekomma/tillkomma andra arbetsområden.
I upphandlingen ingår även möjlighet till inköp av material/förbrukningsmaterial till ovanstående arbeten.
Avseende originaldelar samt utbyte av dessa kan Beställaren komma att använda annan leverantör när detta bedöms lämpligt ur ett garanti- eller driftsäkerhetsperspektiv. Öresundskraft förbehåller sig möjlighet till konkurrensutsättning/ inköp av material och tjänster till ovanstående arbeten.
En förutsättning för att lämna anbud kommer att vara att anbudsgivaren har en kontaktperson/elektriker för respektive anläggning.
Föregående år var volymen en (1) miljoner SEK för Filborna, en (1) miljoner SEK för Västhamnsverket i Helsingborg och en och en halv (1,5) miljoner SEK för Åkerslundsverket i Ängelholm samt 150 tusen SEK för huvudkontoret med tillhörande byggnader. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen.
Öresundskraft lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Avtalet villkoras av säkerhetsskyddsavtal i nivå 2. Öresundskraft kommer, innan signering av affärsavtalet, att genomföra säkerhetsprövning och placering i säkerhetsklass av personal hos antagen leverantör i enlighet kap 3 med Säkerhetsskyddslagen (2018:585).Prövningen utförs av Öresundskraft eller vårt ombud. Personal som ej bedöms lämpliga enligt säkerhetsprövningen får ej arbeta på Öresundskrafts anläggningar. Det åligger Leverantören att tillse att tillräckligt många anställda är säkerhetsprövade för att uppdraget hos Öresundskraft ska kunna fortgå kontinuerligt utan avbrott.
Maximal volym för ramavtalet är totalt fyrtiofyra (44) miljoner SEK som delas upp i tolv (12) miljoner SEK för Filborna, tolv (12) miljoner SEK för Västhamnsverket, arton (18) miljoner SEK för Åkerslundsverket och två (2) miljoner på huvudkontoret. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen äger Öresundskraft rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande, eller till den tidpunkt som Öresundskraft anger, se även avtalsvillkoren. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Avtalstiden är planerad till två (2) år med möjlighet för Öresundskraft att förlänga avtalet i upp till sex (6) år, vid ett eller flera tillfällen. Planerad avtalsstart är 23-10-01.