188987-2020 - ResultatSverige-Ängelholm: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital signering läkemedel och andra ordinerade HSL-insatser
Referensnummer: KS 2019/536
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett system för digital signering av läkemedel och andra ordinerade HSL-insatser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48180000 Medicinsk programvara, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48814000 Medicinska informationssystem, 72322000 Datahantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av system för digital signerings av läkemedel och andra ordinerade HSL-insatser.
Information om upphandlingen
Upphandlingen ett avser system för digital signering av läkemedel och andra ordinerade HSL-insatser.
Målet med upphandlingen är att uppnå ett resurseffektivt och patientsäkert arbetssätt gällande signering av läkemedel och övriga ordinerade HSL-insatser inom vård och omsorg i Ängelholms kommun. Huvuduppdrag Hälsa vill skapa en mer proaktiv hantering för ökad patientsäkerhet genom att förse verksamheten med ett digitalt stödsystem med målsättningen att rätt brukare får rätt insatser, i rätt tid, av rätt person med rätt befogenhet och kunskap. Den manuella hanteringen minimeras och minskar risken för fel på grund av den mänskliga faktorn. Vidare ska systemet minimera risken för att läkemedel tar slut eller hamnar i orätta händer. Delegeringsprocessen kvalitetssäkras så att endast personer med rätt delegering för arbetsuppgiften kan signera i systemet. Huvuduppdrag Hälsa vill också säkerställa att gällande direktiv för kontrollräkning av narkotikaklassad medicin följs och kan kontrolleras och mätas.
Ängelholms kommun garanterar inga volymer i avtalet. Leverantören ska leverera kommunens verkliga behov. Kommunen har övervägt att dela upphandlingen i delområden men funnit att detta inte är lämpligt för den aktuella upphandlingen.