189089-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Tandläkarinstrument
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hand och vinkelstycken
Referensnummer: 2-4820/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33131000 Tandläkarinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Institutet har behov av att köpa Turbin, lågvarv, uppväxlande, handstycken, putsvinkelstycken
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende ramavtal för Hand och vinkelstycken.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
KI:s institution för odontologi och universitetstandvården är belägen i Flemingsberg, Alfred Nobels Allé 8 och bedriver utbildning och klinikverksamhet. Vid institutionen skapar vi framtidens tandvård. Här utbildar vi tandläkare, tandhygienister, specialisttandläkare och forskare.
Vi bedriver också banbrytande forskning inom många olika områden. Våra utbildningar är internationellt topprankade och vi lockar till oss studenter, forskarstudenter och forskare från världens alla hörn.
För närvarande har vi 550 studenter som utbildar sig till tandläkare och tandhygienister och det finns dessutom 250 anställda, lärare och klinikpersonal fördelat på 9 kliniker varav en klinik där aven anställda legitimerade tandläkare kan ta emot patienter.
Institutionen för odontologi och universitetstandvården är miljöcertifierad i enlighet med ISO 14001:2004.
Omfattning
Karolinska Institutet har behov av att successivt byta ut hand- och vinkelstycken till våra tandläkarstolar/unitar. KI har för avsikt att upphandla hand- och vinkelstyckerna turbin, lågvarv, uppväxlat, puts, och rakt handstycke.
Upphandlingen är uppdelad i sex (6 ) st anbudsområden:
A) Turbinvinkelstycke, mellanhuvud med minst 4-punktspray och LED-belysning
B) Turbinvinkelstycke med miniatyrhuvud minst 4-punktspray och LED-belysning
C) Vinkelstycke med internspray och ljus, direktväxlat till 1:1
D) Vinkelstycke med internspray och ljus uppväxlat till 1:4-5
E) Vinkelstycke för profylaxarbete, roterande nedväxlat närmast till 4:1
F) Rakt handstycke 1:1.
KI upphandlar en leverantör och en modell per delområde A-F. Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden. Anbudsgivare ska kunna offerera samtligavaror/tjänster enligt kravspecifikationen för det anbudsområde/de anbudsområden leverantörens anbud omfattar. Flera ramavtalsleverantörer kan komma att antas.
På universitetstandvården har Karolinska Institutet två egna servicetekniker. Då vi bedriver undervisning under terminen så är det av största vikt att så mycket som möjligt av service och förebyggande underhåll av instrument och utrustning görs på sommaren och lov. Att våra servicetekniker kan byta enklare reservdelar och serva instrumenten är därför nödvändigt för att vi ska kunna bedriva undervisning. Det är också viktigt ur vårt perspektiv som miljöcertifierade då det förlänger hållbarheten för våra instrument.