189103-2018 - PlaneringSverige-Åkersberga: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till vägtransport
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjökarbyskolan, flytt av busshållsplats och anläggande av avlämningsficka
Referensnummer: 2018-26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213310 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till vägtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Österåkers kommun planerar att anlägga två nya busshållsplatser norr om Sjökarbyskolan. Till busshålsplatsen i östra sidan anläggs en cykelparkering och en ny gång- och cykelväg. Vid befintliga busshållsplatserna anläggs en avlämningszon för skjutsande föräldrar. I entreprenaden ingår schakt, belysning, dagvatten, asfalt mm. För ingående arbetsmoment läs TB och MF.
Arbetsomårdet är intill skola och förskola samt kommande bolltält.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45112500 Schaktning, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233210 Ytbehandling av allmänna vägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45233340 Grundläggning av gångvägar, 45316100 Installation av utomhusbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen