189118-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster för allmän säkerhet – Konsulter krisberedskap, civilt försvar och säkerhetsskydd
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsulter krisberedskap, civilt försvar och säkerhetsskydd
BeskrivningKonsulter inom krisberedskap, civilt försvar och säkerhetsskydd. Syftet med upphandlingen är att kommunen ska kunna avropa och beställa konsulttjänster och utbildningar som omfattar olika uppgifter för att biträda Huddinge kommun och de kommunala fastighetsbolagen i sina uppdrag och kring förmågan att förebygga och minska risker och sårbarhet som kan leda till kriser. Inklusive att bygga upp, utveckla och säkerställa förmågan att förebygga och hantera fredstida krisberedskap, civilt försvar, totalförsvar och säkerhetsskydd. Huddinge kommun med sina kommunala fastighetsbolag efterfrågar därmed kompetenta konsulter med behörighet, förmåga och kompetens att utifrån kommunens kontext, uppdrag, roll och ansvar enligt regelverk och lagstiftning genomföra uppdrag som exempelvis rådgivning, utbildning och övningar, bidra med att utreda och analysera, hålla i projektledning och processledning, liksom moderering av workshopar eller seminarier, samt genomföra säkerhetsprövningar. Arbetet sker och ska kunna ske i samverkan internt mellan verksamheter i kommunen eller i kommunkoncernen, men även med civilsamhället, kommuner och myndigheter på lokal, regional eller nationell nivå.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 75241000 Tjänster för allmän säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKonsulter krisberedskap och säkerhetsskydd
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96514:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 75222000 Civilförsvarstjänster, 79710000 Säkerhetstjänster, 79720000 Utredning, 80550000 Säkerhetsövningar