Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny vårdbyggnad Helsingborgs Lasarett, Entreprenad 1: Mark och anläggningsarbete inkl stomme plan 08 & 09
Referensnummer: 83012300-320001-21083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppförande av ny vårdbyggnad inom lasarettsområdet i Helsingborg. Den nya byggnaden indelas i två entreprenader, första entreprenaden omfattar i huvudsak stomme för plan 08 och 09 och markarbeten samt skyddsrum på plan 09. Andra entreprenaden omfattar resterande för färdigställande av hela den nya vårdbyggnaden och markarbeten. Denna upphandling avser entreprenad 1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen