See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Oljesanering
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarnas behov av beredskap och sanering efter oljeläckage där oljan hamnat på land där ansvaret för sanering åligger kommunerna enligt Lag (2003:778) om skydd vid olyckor. Sanering ska även kunna ske efter oljeläckage på land eller till sjös/vattendrag/vattentäckt.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90722200 Miljösanering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119415:Lot:1