189169-2022 - ResultatSverige-Alingsås: Motorfordon för godstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsbil med lastväxlare
Referensnummer: 2021.575 SBN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34130000 Motorfordon för godstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Alingsås kommun, nedan kallad köparen, genomför en upphandling avseende Anläggningsbil med lastväxlare och bjuder in anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Avtalet planeras att starta 2022-03-11
Verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är avtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten. Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör avtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen