189172-2022 - ResultatSverige-Östersund: Gaser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gaser för sjukvården
Referensnummer: RS/569/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen inbjuder till anbudsgivning avseende Gaser för sjukvården. Upphandlingen är gemensam för de fyra nordligaste regionerna upphandling för Region Norrbotten, Region Västerbottens, Region Västernorrland och Region Jämtland Härjedalen och avser två grupper:
• Flytande oxygen och Flytande nitrogen
• Flaskor
Anbud kan lämnas på en eller två grupper. Dels på grupp Flytande oxygen/Flytande Nitrogen och/eller dels på grupp Flaskor. Utvärdering kommer att ske på varje grupp var för sig. Detta innebär att avtal kan komma att tecknas med en eller två leverantörer.
Upphandlingens syfte är att tillgodose regionernas behov av gaser för sjukvården.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
FLYTANDE OXYGEN OCH FLYTANDE NITROGEN
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24100000 Gaser, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser två grupper:
FLASKOR
Del nr: 2