189269-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende optikkomponenter
Referensnummer: V-2019-0079
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungliga Tekniska högskolan (KTH), Linköpings universitet, LiU, Umeå universitet och Chalmers Tekniska Högskola AB benämns Avropande lärosäten (AL) i detta upphandlingsdokument, genomför en gemensam upphandling avseende ramavtal för optikkomponenter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31700000 Elektroniska, elektromekaniska och elektrotekniska varor, 34320000 Mekaniska reservdelar utom motorer och motordelar, 38433000 Spektrometrar, 38519200 Objektiv till mikroskop, 38600000 Optiska instrument, 38621000 Fiberoptiska apparater, 38622000 Speglar, 38623000 Optiska filter, 38651100 Kameralinser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar följande produktområde: mindre optiska komponenter, optomekanik samt optoelektronik för laborativ verksamhet och vars beställningsvärde är under 30 000 SEK/styck.
Ovannämnda produktområden består av respektive produktgrupper och anbud kan lämnas för en eller flera av dessa produktgrupper.